Ogniwa fotowoltaiczne – ile prądu wytwarzają?

Ogniwa fotowoltaiczne – ile prądu wytwarzają?

Ze względu na specyfikę swojego działania, panele słoneczne produkują energię z różną mocą. Jest ona jednak kwestią drugorzędną, ponieważ najistotniejszym czynnikiem jest tu roczna suma uzyskanej energii. To, ile prądu dadzą nam ogniwa fotowoltaiczne, jest zależne od kilku kwestii. Zależnie od poziomu nasłonecznienia, czy też samego ustawienia instalacji, efekt końcowy może wyglądać zupełnie inaczej.

Jak to działa?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie panele krzemowe, o strukturze mono- lub polikrystalicznej. Połączone ogniwa fotowoltaiczne skupiają w sobie energię elektryczną, która za pomocą połączonej z instalacją puszki przyłączeniowej jest dostarczana do urządzeń w budynku. Rozwiązanie to pozwala nam też na łączenie paneli w instalacje fotowoltaiczne. To, ile dokładnie energii uzyskamy z pojedynczego panelu, jest zależne od jego rozmiaru (na ogół jest to 1 lub 1,7 m), mocy, wydajności i ilości ogniw.

Wydajność paneli

O wydajności paneli decyduje tzw. moc nominalna. To właśnie za jej pomocą możemy określić, ile watów generuje moduł. Oczywiście, sama moc będzie się znacząco różnić w panelach o różnych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest tu też ilość światła słonecznego padającego na instalację. Obecnie przyjmuje się jednak, że panel polikrystaliczny powinien się odznaczać mocą 270-275 W. Istnieją oczywiście panele o większej mocy, lecz są one przeznaczone do instalacji na niewielkim obszarze. Decydując się na ogniwa fotowoltaiczne, powinniśmy skupić się na tym, ile energii otrzymamy z całego łańcucha paneli, a nie z pojedynczego modułu. Informacje o mocy nominalnej znajdziemy w tabliczce znamionowej z tyłu panelu oraz w karcie katalogowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametr STC, czyli ilość mocy uzyskanej w optymalnych warunkach.

Ile energii uzyskamy?

Aby można było określić, ile energii wygenerują ogniwa fotowoltaiczne, należy przyjrzeć się ich STC. Jeśli wynosi on 250 W w jednym panelu, wówczas w ciągu godziny uzyskamy 250 watogodzin (Wh) energii. Do uzyskania jednej kilowatogodziny (kWh) potrzeba zatem czterech takich paneli. Innymi słowy, wystarczy pomnożyć STC panelu przez ilość godzin nasłonecznienia, aby uzyskać ilość prądu wygenerowaną w ciągu doby. Uzyskany wynik możemy też pomnożyć przez 365, aby sprawdzić, ile energii wygenerujemy w skali rocznej. Należy jednak wziąć tu też pod uwagę polski klimat. Szacuje się, że jednego dnia pełne Słońce występuje u nas przez 2 godziny i 45 minut. Sprawia to, że jeden panel o STC 250 W będzie generować 675 Wh dziennie, czyli 250 kWh rocznie.

Podane tu wartości są optymalne, zaś aby uzyskać takie rezultaty, musimy pamiętać o tym, że ogniwa fotowoltaiczne muszą być dostosowane swoją ilością do budynku, na którym są instalowane.

Dodaj komentarz