Inwestycja w instalacje fotowoltaiczna nie należy do tanich. Na szczęście, dzięki unijnym programom wspierającym produkcję prądu elektrycznego z naturalnych źródeł energii, zarówno na montaż, jak i zakup komponentów instalacji można uzyskać dotacje pokrywające większość kosztów. Przed podjęciem decyzji o zakupie każdy inwestor powinien sprawdzić żywotność paneli fotowoltaicznych. Przecież to jeden z kluczowych elementów instalacji, który w zasadzie odpowiada za jej skuteczność.
Zmiana skuteczności paneli w czasie
Nie jest tajemnicą, że na skutek eksploatacji z czasem spada skuteczność paneli fotowoltaicznych. Doświadczenie branży fotowoltaicznej wskazuje, że po upływie ćwierć wieku panele tracą od 15 do niemal 20% swojej skuteczność. Mając to na uwadze, warto inwestować w produkty dobrej jakości, które bez modernizacji będą mogły generować prąd z energii słonecznej przez co najmniej kilka dekad. Spadek skuteczności w czasie można łatwo zniwelować na etapie montażu poprzez dołożenie odpowiedniej liczby paneli, dzięki temu nawet po latach instalacja z powodzeniem będzie realizować pierwotne założenia dotyczące produkcji energii elektrycznej.
Gwarancja przynajmniej na dekadę
Większość paneli fotowoltaicznych dobrej jakości jest sprzedawana z gwarancją na okres 10 lat. Wybierając odpowiednie panele dla siebie, warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym specjalistą, który od lat obsługuje instalacje fotowoltaiczne. Dostępne na rynku panele to głównie modele mono- i polikrystaliczne. Droższe panele monokrystaliczne są zdecydowanie najskuteczniejsze, jednak to wersja polikrystaliczna jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Zmiana skuteczności w czasie jest niemal jednakowa w obu przypadkach, jednak z uwagi na indywidualne warunki w miejscu montażu, dobór odpowiedniego rozwiązania może okazać się nieoczywisty, szczególnie w przypadku niedoświadczonych inwestorów. W takich okolicznościach konsultacje ze specjalistą pomogą dobrać optymalne rozwiązanie i uniknąć ewentualnych rozczarowań.