Jak pielęgnować, czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak pielęgnować, czyścić panele fotowoltaiczne?

Wielu potencjalnych użytkowników instalacji fotowoltaicznej przed podjęciem decyzji o jej montażu zastanawia się, ile kosztuje pielęgnacja i obsługa techniczna paneli fotowoltaicznych. Brak wiedzy na ten temat może skutecznie studzić zapał do inwestycji w odnawialne źródła energii. W końcu chodzi o kosztowne trudno dostępne wyposażenie, zamontowane na dachu budynku. Taka inwestycja zwraca się zazwyczaj po kilku latach, a zmiana kosztu ewentualnej usługi serwisowej mogłaby dodatkowo wydłużyć ten okres.

To trzeba wiedzieć na temat czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych i inwestorzy rozważający wyposażenie swoich nieruchomości w instalację fotowoltaiczną do produkcji ekologicznej energii elektrycznej mogą spać spokojnie. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych z pewnością nie będzie powodować niekontrolowanego wzrostu kosztu obsługi takiej instalacji. W większości przypadków przy nachyleniu paneli względem podłoża już na poziomie 15% cała powierzchnia aktywna czyści się samoczynnie. Oznacza to, że większość instalacji nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, regularne mechaniczne czyszczenie powierzchni panelu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia pokrywającej go warstwy hydrofobowej zabezpieczającej moduł przed szkodliwym działaniem wody.

Jak radzić sobie z zalegającym śniegiem?

Podobnie sprawy mają się w przypadku obfitych opadów atmosferycznych i zalegania warstwy śniegu. Ustawienie panel pod kątem na dachu płaskim lub montaż na dachu spadzistym powoduje, że w każdych warunkach przynajmniej górna część modułu ma kontakt z promieniowaniem słonecznym. W takich okolicznościach panele stopniowo ogrzewają się i topią zalegająca warstwę śniegu i lodu, która w końcu samoistnie spływa z ich powierzchni. Oczywistym jest, że zanim panele oczyszczą się z pokrywających je warstw śniegu i lodu, produkcja energii elektrycznej będzie ograniczona.

Co zrobić z zalegającymi liśćmi?

Okazuje się, że największych problemów użytkownikom instalacji fotowoltaicznych mogą przysporzyć nawiane z pobliskich drzew liście i gałęzie. Gdyby doszło do trwałego zalegania liści, skutecznym rozwiązaniem może okazać się użycie strumienia wody. W okresie letnim, gdy przez dłuższy czas trudno o opady deszczu, wystarczy dobry wąż ogrodowy. Skierowanie strumienia na zalegający problem powinno skutecznie rozwiązać wspomniany problem. Warto mieć też na uwadze, że pojedyncze liście będą miały raczej niewielki wpływ na ogólną skuteczność instalacji. Jednak pozostawione na dłużej mogą doprowadzić do konieczności użycia szczotki w parze ze strumieniem czystej wody. W większości przypadków montaż paneli na dachach spadzistych niemal kompletnie eliminuje ryzyko trwałego zalegania kurzu i liści.