Opłacalność zastosowania paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika to rozwiązanie, które w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bowiem opcja, z której korzystać mogą zarówno zwykłe domostwa, jak i placówki firm. Instalacje fotowoltaiczne kuszą nowoczesnością, bezpieczeństwem dla środowiska i, co najważniejsze dla wielu z nas, oszczędnościami. Ceny prądu stale rosną, więc warto jest pomyśleć nad inwestycją, której koszty zwrócą nam się po latach.
Ile nas to wyniesie?
Panele fotowoltaiczne muszą działać grupowo, aby można było pozyskiwać z nich energię. Przyjmując, że chcemy zasilić dom dla czteroosobowej rodziny (w której jedna osoba potrzebuje średnio 1 kWh), konieczny byłby zakup około 20 paneli. Do prawidłowego działania instalacja będzie też potrzebować inwertera. Odpowiada on za przemianę prądu stałego w zmienny. Jest to swoiste serce całej instalacji. Cena całej instalacji jest zależna od jakości wykorzystanych komponentów – im są one lepsze, tym więcej zapłacimy. Pełna wycena jest możliwa dopiero po analizie obiektu, który fotowoltaika miałaby zasilać.
Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach konieczne mogą być też przeróbki samego domu, które dodadzą kilka tysięcy do podstawowych wydatków.
Kiedy możemy spodziewać się zwrotów?
Jeśli panele mają nam samodzielnie zaspokajać zapotrzebowanie na prąd, to zwroty zaczną kumulować się praktycznie od razu. Za korzystanie z paneli będziemy bowiem płacić jedynie ok. 6 złotych miesięcznie. To, jak szybko zwrócą nam się koszty całej inwestycji, zależy od naszego zużycia prądu. Jeśli nasze roczne wydatki na prąd wynosiły dotychczasowo około 2000 – 2500 złotych, wówczas nasza inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się w pełni za około 7 – 9 lat.
Korzyści nie tylko finansowe
Instalacje fotowoltaiczne to jednak nie tylko ulga dla naszych portfeli. To nowoczesne rozwiązanie będzie dostarczać nam prąd nawet zimą, pracując przez cały rok. Paneli nie musimy odśnieżać, niestraszne są im też silne podmuchy wiatru. Panele fotowoltaiczne odznaczają się też długą żywotnością, nawet do 30 lat. Nie trzeba ich więc wymieniać regularnie, zaś zwróconej inwestycji nie musimy od razu wydawać. Korzystając z fotowoltaiki, nie musimy się też obawiać, że przerwy w dostawie prądu dotkną też naszego domu.
Chociaż instalacja fotowoltaiki nie należy do najtańszych, jest to z pewnością wydatek opłacalny, ponieważ koszty zaczynają się zwracać praktycznie natychmiast. Rachunki za energię stają się jedynie wspomnieniem, zaś my nie ponosimy dodatkowych kosztów. Dodatkowo, instalacje nie emitują toksycznych substancji i nie zanieczyszczają środowiska, gwarantując nam energię odnawialną. Warto jest zatem rozważyć sięgnięcie po to rozwiązanie.