6 mitów na temat fotowoltaiki

6 mitów na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza, jednak pewne zagadnienia z nią związane wciąż są dla większości osób niezrozumiałe. Z tego powodu powstają mity, które zniechęcają do montażu instalacji. Dzisiaj postanowiliśmy rozwiać najpowszechniejsze z nich, dotyczące zarówno fotowoltaiki, jak i często idących z nią w parze pomp ciepła.

MIT 1: Instalacja pomp ciepła w Warszawie nie daje się łączyć z fotowoltaiką

Bardzo powszechne są dzisiaj pompy ciepła w mazowieckim. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na instalację pomp ciepła w Warszawie często są przekonani, że fotowoltaika nie jest dla nich. W rzeczywistości natomiast panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to idealne połączenie. W takim przypadku, gdy obecna jest pompa ciepła, opłacalność paneli fotowoltaicznych w Warszawie jest największa. W wielu przypadkach nie trzeba w ogóle korzystać z sieci energetycznej, gdyż ewentualne braki energii spowodowane mniejszym nasłonecznieniem są rekompensowane przez pompę ciepła. Wykonujemy połączenia paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, zarówno kiedy jedna z instalacji już działa, jak i wtedy, gdy obie mają dopiero zacząć zasilać gospodarstwo domowe.

MIT 2: Opłacalność paneli fotowoltaicznych w Warszawie jest nieosiągalna zimą

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, opłacalność w Warszawie jest możliwa o każdej porze roku. Rzeczywiście to latem efektywność ich pracy jest największa, jednak wbrew pozorom często zimowa produkcja również okazuje się całkowicie wystarczająca. Niższa temperatura obniża również temperaturę paneli, co wspiera ich efektywność. Natomiast śnieg odbijający promienie słoneczne może nakierować na moduły większą ilość światła. Natomiast w przypadku gdy rzeczywiście panele fotowoltaiczne produkują zbyt mało energii, można korzystać ze zgromadzonej latem nadwyżki lub z pompy ciepła.

MIT 3: Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła to ogromna inwestycja

Perspektywa wydatku kilkudziesięciu tysięcy złotych wiele osób zniechęca do montażu fotowoltaiki i instalacji pomp ciepła w Warszawie. Jednak to mit, że rozwiązanie to musi pochłonąć tak wysokie koszty. Istnieją co najmniej trzy rozwiązania umożliwiające znaczne obniżenie kosztów:

  • Programy gwarantujące dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Przykładowe programy to Mój Prąd i Czyste Powietrze, jednak to tylko początek długiej listy.
  • Kredyt na preferencyjnych warunkach. W wielu bankach można uzyskać bardzo atrakcyjne kredyty na panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego rozwiązania jest niewątpliwa.
  • Stopniowa rozbudowa instalacji. Koszty można rozłożyć na raty poprzez stopniowe podłączanie kolejnych ogniw. Można też zacząć od montażu samej pompy ciepła w mazowieckim lub paneli fotowoltaicznych w Warszawie, a pieniądze zaoszczędzone na niższych rachunkach za prąd przeznaczyć na rozbudowę instalacji.

MIT 4: Panele fotowoltaiczne wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych

Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne są opłacalne również ze względu na niemal całkowity brak konieczności ich konserwacji. Instalacje są tak naprawde bezobsługowe. Odpowiednie nachylenie sprawia, że same się oczyszczają. Znacząco pomagają im w tym opady deszczu. Tak naprawdę wystarczy raz na 1-2 lata dokonać przeglądu. Podobnie w przypadku pompy ciepła.

MIT 5: Panele fotowoltaiczne w Polsce nie pracują wydajnie

Kolejny mit dotyczy wydajności pracy paneli fotowoltaicznych w naszej szerokości geograficznej. Wbrew pozorom nasłonecznienie w Polsce jest stosunkowo duże. Wystarczy właściwa instalacja paneli fotowoltaicznych, aby dostarczały energię użytkową przez cały rok. Dla udowodnienia tej tezy warto przytoczyć przykład Niemiec, w których nasłonecznienie jest bardzo podobne jak w Polsce, a kraj ten należy do światowych liderów w produkcji prądu z energii słonecznej.

MIT 6: Panele fotowoltaiczne szybko tracą wydajność

Co do inwestycji w panele fotowoltaiczne opłacalność w Warszawie jest duża, ponieważ zwrot kosztów następuje nawet po upływie kilku lat, niemal nigdy nie przekraczając dekady. Niektórym wydaje się jednak, że to zbyt dużo ponieważ panele ulegną w tym czasie uszkodzeniu i stracą wydajność. Nic bardziej mylnego. Nawet producenci najsłabszych paneli fotowoltaicznych udzielają zwykle 25-letniej gwarancji. Można być niemal pewnym, że każda instalacja po 25 latach zachowa co najmniej 80% swojej pierwotnej wydajności

Dodaj komentarz