Instalacje fotowoltaiczne w Warszawie w blokach. Czy montaż ogniw fotowoltaicznych na balkonach jest opłacalny?

Instalacje fotowoltaiczne w Warszawie w blokach. Czy montaż ogniw fotowoltaicznych na balkonach jest opłacalny?

Popularność paneli fotowoltaicznych znacznie wzrosła w ostatnich latach. Zarówno wśród użytkowników komercyjnych, jak i prywatnych. Jednak o ile instalacje fotowoltaiczne w Warszawie są często spotykane w domach jednorodzinnych, o tyle w mieszkaniach w blokach wciąż jest to rzadkość. Niemniej jednak również takie rozwiązania bywają stosowane. Czy ogniwa fotowoltaiczne na balkonie to dobry pomysł? Czy tego typu domowe instalacje fotowoltaiczne w Warszawie są opłacalne?

Ogniwa fotowoltaiczne Warszawa – na czym polega ich wykorzystanie w mieszkaniu?

Chcąc wykorzystać energię słoneczną w mieszkaniu, należy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie. Najczęściej wykorzystuje się do tego barierki. Warto pamiętać jednak o tym, że ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd zmienny, który musi zostać zmieniony w prąd stały, aby można go było wykorzystać do użytku domowego. W przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej w mieszkaniu w Warszawie można rozwiązać tę kwestię na 2 sposoby:

  • Poprzez mikroinwerter lub falownik podłączony do gniazdka. Urządzenie zmienia energię w prąd stały, a następnie oddaje go do sieci. Później prosument odzyskuje energię po niższej cenie.
  • Poprzez montaż klasycznego mikroinwertera lub falownika. W tym przypadku energia jest wykorzystywana na bieżąco, bez udziału sieci. Konieczne jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do domowej instalacji energetycznej.

Panele fotowoltaiczne w Warszawie mogą być opłacalne w mieszkaniu

Przejdźmy do konkretów, a więc opłacalności paneli fotowoltaicznych w Warszawie – w mieszkaniach. Instalację można wykorzystać do zasilania wszelkich urządzeń i instalacji. Jednak produkcja tak dużej ilości energii za pomocą ogniw fotowoltaicznych na balkonie jest trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Ponadto sam montaż w przypadku mieszkania jest dosyć kosztowny. O wiele bardziej opłacalne jest zamontowanie pojedynczych ogniw fotowoltaicznych i korzystanie z energii na bieżąco, do zasilania poszczególnych urządzeń. Powszechne staje się na przykład zasilanie w ten sposób pompy ciepła w mazowieckim. Odpowiednio zamontowana instalacja, której koszt zakupu nie przekracza zwykle 3-4 tysięcy złotych, zapewnia zwrot z inwestycji już po 6-7 latach. Aby instalacje fotowoltaiczne w Warszawie w mieszkaniach były opłacalne, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • wysoka efektywność paneli,
  • długowieczność ogniw,
  • prawidłowy montaż modułów,
  • sprawne podłączenie instalacji,
  • balkon skierowany w odpowiednią stronę (najlepiej na południe).

Nie ma wątpliwości, że domowe instalacje fotowoltaiczne w Warszawie mogą być opłacalne. Niezbędny jest jednak profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów instalacji. Chętnie pomożemy w tym zakresie, gwarantując najwyższy poziom profesjonalizmu.

Dodaj komentarz