Podczas rozważań na temat zasadności inwestycji w instalację fotowoltaiczną prędzej czy później pada pytanie, czy dach wytrzyma obciążenie paneli oraz czy ich montaż nie spowoduje uszkodzenia poszycia. Inwestorzy zastanawiają się także, czy w ich przypadku koszty ewentualnego przystosowania dachu pod instalacje nie spowodują, że całe przedsięwzięcie okaże się nieopłacalne.
Ekspozycja ma znaczenie
Jeżeli dysponujemy dachem spadzistym o właściwej ekspozycji, najlepiej południowo-zachodniej, południowej lub południowo-wschodniej i niezacienionym przez pobliskie drzewa lub inne budynki, to jest spora szansa na wydajną produkcję prądu elektrycznego z energii słonecznej. W takim przypadku dostępna powierzchnia dachu bez okien może być wykorzystana na montaż paneli fotowoltaicznych skupiających promieniowanie UV. Nieco więcej swobody w tej kwestii mają właściciele budynków z płaskim dachem. W przypadku takich nieruchomości panele muszą być montowane co prawda na specjalnej konstrukcji ustalającej powierzchnię aktywną pod odpowiednim kątem, ale w zamian zyskuje się niemal nieograniczone możliwości w zakresie korekty ustawienia paneli względem słońca.
Montaż bez uszkodzenia dachu
Możliwość wykonywania robót budowlanych polegających na montażu urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 40kW ułatwia podjęcie decyzji o takiej inwestycji wielu właścicielom istniejących budynków. Nowoczesne panele fotowoltaiczne to lekkie komponenty, które obciążają konstrukcje w niewielkim stopniu. W przypadku większości współczesnych dachów montaż fotowoltaiki nie wymaga wzmacniania więźby dachowej. Jednocześnie nie stanowi też zagrożenia dla szczelności dachu. Panele mocuje się do dachu za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanych do tego celu akcesoriów, które dobiera się odpowiednio do zastosowanego rodzaju poszycia. Warto wiedzieć, że większość producentów pokryć dachowych oferuje komponenty z uchwytami na dodatkowe wyposażenie montowane na dachu. Coraz częściej podczas modernizacji dachu przygotowuje się specjalne rezerwacje na panele słoneczne.
Skuteczność i dostępność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że inwestorzy i właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych coraz częściej decydują się na inwestycje tego typu. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których w celu uzyskania większej powierzchni zainstalowanych paneli konieczne jest wykonanie zaawansowanych prac budowlanych polegających np. na ograniczeniu ilości lub zmianie lokalizacji okien dachowych. W takich okolicznościach konieczne jest dopełnienie stosownych formalności.