Eko - Tech sp z o. o.

tel. 535 111 112

  • Image

    Al. Jerozolimskie 125/127/109

    02-017 Warszawa

  • Image

    e-mail

    kontakt@ekotechsun.pl

1. Czym jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny składa się z paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu lub gruncie i podłączonych do urządzenia zamieniającego prąd stały na zmienny, wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Całość jest bezobsługowa – produkcja prądu nie wymaga Twojej ingerencji.

2. Ile kosztuje montaż systemu?

Koszt kompletnego systemu dla domu jednorodzinnego może różnić się w zależności od mocy oraz zastosowanych urządzeń. Na życzenie klienta przeprowadzimy bezpłatną wycenę i oszacujemy koszty związane z przeprowadzeniem inwestycji.

3. Gdzie można zamontować panele?

Panele mogą być montowane zarówno na skośnym lub płaskim dachu budynku, jak i na gruncie – w tym wypadku wymagana jest specjalna konstrukcja. Aby system działał prawidłowo, wymagane jest odpowiednie nasłonecznienie działki.

4. Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

System ścisłej kontroli podczas produkcji oraz szereg testów sprawia, że panele mogą mieć gwarancje od 10 do nawet 20 lat. Aby mieć pewność, że zamontowana instalacja będzie działała bezawaryjnie przez długie lata należy zlecić jej montaż certyfikowanym instalatorom.

5. Jak dbać o panele?

System fotowoltaiczny jest systemem bezobsługowym i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, w tym także czyszczenia – większość zabrudzeń usuwanych jest przez sezonowe deszcze. Jeśli zdecydujesz się na mycie paneli, nigdy nie rób tego w środku dnia, bowiem możesz je uszkodzić. Nie używaj także ostrych szczotek, detergentów czy myjek ciśnieniowych.

6. Kiedy nie można zamontować paneli fotowoltaicznych?

Przeciwwskazania dotyczące montażu paneli to przede wszystkim zbyt duże zacienienie lub zły stan techniczny dachu. Warto umówić się wcześniej z naszym specjalistą, który oceni możliwości dotyczące montażu paneli.

7. Czy instalacja działa także zimą?

Zarówno niska temperatura, jak i śnieg nie mają wpływu na działanie instalacji. Ilość produkowanej energii elektrycznej może ulec zmniejszeniu z powodu krótszego czasu pomiędzy wschodem a zachodem słońca.

8. Czy za pomocą systemu mogę ogrzewać wodę?

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej jest nieekonomicznym rozwiązaniem i znacząco podnosi koszty. Jeśli chcesz wykorzystać instalację fotowoltaiczną do ogrzewania wody, zdecyduj się na montaż pompy ciepła, wykorzystywanej zarówno co C.O, jak i ogrzania C.W.U.

9. Kto to jest Prosument?

Jest to także osoba zaangażowana zarówno w produkcję, jak i wykorzystanie energii elektrycznej

10. Czy położenie domu ma znaczenie?

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach ustawionych na południe, choć wykorzystywane jest także położenie wschód – zachód: taki wariant pozwala na uzyskanie dużej wydajności systemu. Należy zwrócić uwagę także na nasłonecznienie: zacienienie o wielkości 3% znacząco obniża sprawność panelu.

11. Czy złe warunki atmosferyczne mogą zniszczyć panele?

Szczegółowe testy wytrzymałościowe dowodzą, że panele są w stanie wytrzymać nawet silne opady gradu, a zalegający śnieg nie powoduje uszkodzeń oraz zostaje roztopiony przez słońce.

12. Czy instalacja działa, jeśli nie świeci słońce?

Ogniwa fotowoltaiczne pracują wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Panele produkują najwięcej prądu, kiedy pada na nie słońce, ale nawet w pochmurne dni prąd jest cały czas produkowany. W nocy system nie produkuje energii elektrycznej.

13. Czy system fotowoltaiczny jest bezpieczny?

Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt. Cały system jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, a prawidłowe użytkowanie zapewnia bezawaryjne działanie systemu przez długie lata. Instalacja nie generuje hałasu, a produkowana przez nią energia elektryczna jest 100% czysta, więc żadne substancje i związki nie przedostają się do środowiska.

14. Czy warto założyć panele fotowoltaiczne?

Zdecydowanie tak! Inwestycja zwraca się średnio po ok. 6 latach, a dzięki zamontowaniu systemu fotowoltaicznego znacząco obniżysz koszt energii elektrycznym w Twoim gospodarstwie domowym lub firmie.